Niedziela, 18 kwietnia 2021Imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
 
Home
Walka z ASF PDF Drukuj Email

 


W związku z zaleceniami Ministra Środowiska z dnia 28-12-2018 r. w sprawie redukcji dzika w ramach walki z ASF…, Zarząd Koła Łowieckiego "Ponowa” Skąpe zoorganizował dodatkowe polowanie zbiorowe nie ujęte wcześniej w planie polowań zbiorowych, organizowanych w sezonie łowieckim 2018/2019.

Polowanie odbyło się zgodnie z zaleceniem 19.01.2019 na obwodzie 103.

Pozyskano jednego Dzika-Odyńca.

Szczęśliwym strzelcem zostal kol. Paweł Tatarynowicz.

Gratulujemy Królewskiego Strzału!


Chętni myśliwi mogą wziąść jeszcze udział w polowaniu które zostanie zoorganizowane również w zgodzie z zaleceniami wyżej wspomnianego ministra w dniu 26.01.2019 na obwodzie 113. Zbiórka o godz.8:00 w stałym miejscu.

Darz Bór!

 
Zbiorówka 12.01.2019 PDF Drukuj Email

 

 

 

 

 

 

Dnia 12 stycznia odbyło się kolejne polowanie zbiorowe w naszym kole,tym razem na obwodzie 113.

Na zbiórce stanęło 21 łowców w tym gość zaproszony kol. Adrian z W.K.Ł. „Szop” Wędrzyn. Polowanie prowadził duet łowczy + podłowczy, ta dwójka prowadzących już na starcie wróżyła udane polowanie i takie było!

Wzięliśmy kilka miotów ,zaczęliśmy od rej nr 4,następna była 6 i 14  na końcu stacja Niekarzyn. Padły dwa odyńce ,zostały pozyskane na rejonie 6 przez kolegów Mirka Kusia oraz Lesia Cerkowniaka.

Dzień spędzony w miłej koleżeńskiej atmosferze zakończyliśmy pokotem przy stole w rej. 8B. Prowadzący podsumowali polowanie ,królem ogłoszono strzelca „bardziej orężnego odyńca” kol. Lesława Cerkowniaka - Gratulujemy!


Darz Bór!


 
Zbiorówka 05,01,2019 PDF Drukuj Email


Ostatnie polowanie pędzone w tym sezonie na obwodzie 103 rozpoczęło się zbiórką w stałym miejscu. Stanęło na niej 15 myśliwych w tym gość zaproszony kol. Piotr. W roli prowadzących stały doświadczony duet kol . Jan Bogusz-Łowczy oraz kol. Lesław Cerkowniak - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Po sprawności przeprowadzonego polowania widać że współpraca Zarządu i Komisji Rewizyjnej układa się doskonale. Ale do rzeczy po regulaminowej odprawie i losowaniu stanowisk wiedzieliśmy już jak będziemy polować dzisiejszego dnia. Jeszcze tylko kol .Piotr zagrał apel na łowy i na koń! Pierwszy miot na 12- tu szczęście uśmiechnęło się do kol. Marka Cichowskiego na którego to św.Hubert skierował odyńca ,Marek takich okazji nie zwykł marnować –na pokocie mamy już dzika! Kolejne pędzenie to 11 tutaj pada jeden strzał tym razem niecelny. Przemieszczamy się na sąsiednią 10 i bierzemy „kanał” tutaj zwierza nie brakuje, pada kilkanaście strzałów. Kol. Mirek Kuś strzela do byka który farbując uchodzi ,łowczy pudłuje do dwóch dzików. Pada jeszcze kilka strzałów do saren, wataszka dzików zostaje w miocie-psy nie dają rady ich wypchnąć. Efektem tego pędzenia jest niestety tylko sfarbowany jeleń. Kolejne pędzenie to miot na 4 i tutaj padają strzały ,kol. łowczy pudłuje dwa razy do dzika, kol. Zbysiu Gorsiak pięknym strzałem zatrzymuje wyrośniętego warchlaka, kol.Para pudłuje dzika… po tym miocie myśliwi przejeżdżają na 1 przepędzić ostatni miot. Dwóch kolegów jedzie na sfarbowany trop byka strzelanego wcześniej. Na 1 dzieje się mało pada kilka niecelnych strzałów do lisa i saren do pokotu nie dokładamy nic jednak na 10 św. Hubert pozwala dojść rannego zwierza. Praca posokowca i jego przewodnika to ponad 5 km w tym 2,8 km LOLEK szedł w gonie za rannym jeleniem, stanowił go trzy razy aż przewodnik mgło oddać celny strzał łaski do postrzałka płynącego kanałem . Wydobycie zwierza który pływał w wodzie zajęło trochę czasu.

Finalnie na pokocie złożono Jelenia Byka, dwa dziki i sarne-koze. Królem polowania ogłoszono kol. Mirka Kusia!

Miłym gestem było docenienie pracy psa i przyznanie mu drugiego medalu Króla Polowania w imieniu Lolka wyróżnienie odebrał jego przewodnik kol. Karol Neryng odegrano sygnały pokotu i zakończono te emocjonujące łowy.

Została nam jeszcze jedna sprawa do załatwienia tego dnia. Członek naszego koła kol. Tomasz Romanowski w tym dniu w Lubrzy brał ślub-musieliśmy tam być! Od stołu myśliwskiego niedaleko wiec delegacja udała się pod kościół w oczekiwaniu na Młodą Parę… życzenia oraz prezent na pewno wzruszył młodych …To jest Łowiectwo.

Darz Bór!


 
Polowanie Zbiorowe 29.12.2018 PDF Drukuj Email

 

Ostatnia sobota 2018 roku to także ostatnie polowanie zbiorowe Koła Łowieckiego  „Ponowa” Skąpe w tym roku. Na zbiórce za wiaduktem w Mostkach stanęło 22 myśliwych w tym goście zaproszeni - nasi koledzy z W.K.Ł. "Głuszec" Krosno Odrz.- koledzy Stasiu, Wiesław i Krzysztof, gościliśmy również kol. Piotra który wykonał myśliwskie żyrandole zdobiące nasza stanice i kolegę Wojtka Andrzejaka. Polowanie prowadził Podłowczy kol Paweł Tatarynowicz a pomagał mu Łowczy Jan Bogusz. Pogodę mięliśmy dobra, wzięliśmy dużo miotów ale mimo starań prowadzących tylko w jednym z nich spotkaliśmy pojedynka którego pięknym strzałem zatrzymał kol Robert Andrzejak. W przedostatnim miocie prowadzący strzelając do kozy ustalił listę zwierzyny na pokocie. W trakcie pędzenia miotu „ z zielona ambona” pomiędzy myśliwymi przemknął …potężny basior, wilk który według relacji kolegów którzy go widzieli mógł mieć z 60 kg drapieżnik ten skutecznie „wyprosił” zwierza z tego miotu… pozostało pojechać do stołu tam już kol Jacek czekał z pyszna zupka która zajadaliśmy ze smakiem dzieląc się spostrzeżeniami z mijającego polowania. Królem ogłoszono kol Roberta-Gratulujemy! Życzenia noworoczne zakończyły te ostatnie łowy w tym roku kalendarzowym.Darz Bór!


 
Polowanie Wigilijne PDF Drukuj Email

 

 


W sobote 22 grudnia spotkaliśmy się na zbiorówce na obwodzie 113. Polowanie to zostało zaplanowane jako tradycyjne polowanie wigilijne a łowieckich obyczajów na nim było naprawdę dużo...ale po kolei - rozpoczęliśmy zbiórką na rejonie 9. Stanęło na niej 12 kolegów oraz dwójka prowadzących ,kol. Lesiu Cerkowniak i kolega łowczy Jasiu Bogusz. Pewnie dzięki wybitnie dobrej pogodzie frekwencja nie powalała,coż szkoda ale nikt nie ma na to wplywu tylko my sami. Wśród myśliwych był jeden młody FRYC dla którego rozpoczynający się dzień pewnie na długo pozostanie w pamięci. To kolega Mikołaj Kuś świeżo po zdanych egzaminach pierwszy raz miał stanąć na lini myśliwych z bronią na ramieniu. Kolega prezes przyjął ślubowanie młodego myśliwego ,po gratulacjach od kolegów przyszedł czas na losowanie kart stanowiskowych i w las!

Pisząc w dużym skrócie po kilku miotach na pokocie położyliśmy jednego dzika- szczęśliwym strzelcem był nikt inny jak kol Mikołaj! Pierwsze polowanie zbiorowe w życiu i od razu zdobyte królestwo Gratulacje Kolego! Wspomnieć należy o fakcie znalezienia przez nagankę w miocie na 8a tego co zostało z jelenia byka który padł niewątpliwie ofiarą uczty wilków , w tym właśnie miocie jeden z myśliwych widział tego drapieżnika, pozostawmy to bez komentarza...

Pierwszy gruby Zwierz w łowieckiej przygodzie młodego myśliwego padł więc i Tradycyjnie musiało odbyć się „malowanie” -to już zadanie dla specjalisty w tej dziedzinie kolegi łowczego...pasowanie na rycerza św. Huberta kol. Kusia było godne króla i takie musi być!

Sygnały pokotu zakończyły polowanie ,po tym był czas na opłatek i życzenia świąteczne…


 


Darz Bór!

 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 11 z 49

Zwierzyna


Więcej...

W kwietniu polujemy na:
Dziki:
odyńce, wycinki, przelatki i warchlaki
Piżmaki
do 15.04


Źródło: http://www.pzlow.pl

Projekt i wykonanie NETSEND